KALENDÁŘE BRDY - Fotograf Martin Spal

Přejít na obsah
KALENDÁŘE BRDY

Kalendáře pro vás, ať už sám nebo jako externí dodavatel fotografií, vytvářím více než deset let. Tím prvním byl kalendář Brdy 2009 vydaným v rámci první autorské výstavy v Mirošově. Tehdy se vyprodal do posledního kusu a od té doby se na této tradici - i díky vám, nic nezměnilo...

KALENDÁŘE BRDY 2024:

Stejně jako v předchozích letech, i v letošním roce můžete zakoupit nástěnný, i stále oblíbenější, stolní kalendář Brdy 2024, který pro Vás právě připravujeme... Aktuálně můžete vytvořit jejich předobjednávku a zajistit si tak (každý rok je před Vánocemi již vyprodáno), že se na Vás dostane. Aktuálně je s tiskárnou zablokovaný termín tisku na přelomu října/listopadu a jejich dodání - tedy i začátek expedice se předpokládá do 14 dnů. Prosím, berte prosím tento termín v úvahu, pokud potřebujete kalendář dříve jako dárek k svátku nebo narozeninám. Pozitivní je, že v letošním roce nezdražujeme a nepatrné zdražení je promítnuté pouze do dopravy, kdy zdražoval sám dopravce. Pokud preferujete dodání Českou poštou, prosím o předchozí domluvu. Její služby jsou nahrazeny Zásilkovnou s doručením na adresu (snažší podání a rychlejší dodání). Posunutý termín tisku je z důvodu předchozích zdravotních komplikací. Děkuji za pochopení a krásné podzimní dny! Autor PS: Finalizace kalendářů právě probíhá. Vzhled se může ještě nepatrně změnit, parametry však nikoli.
Nástěnný kalendář Brdy 2024
Expedice: viz. informace výše
Rozměr 31x44cm
Kvalitní papír (200 g/m², křídový, lesklý)
Bílá výztuha (bílá lepenka 500 g/m²)
Vazba bílá kroužková s očkem
Plnobarevný na šířku, 14 stran


Cena: 250,- kč + doprava  
Stolní kalendář Brdy 2024 - čtrnáctidenní
Expedice: viz. informace výše
Rozměr 30,1 × 13,4 cm
Kvalitní natíraný papír (115 g/m²)
Bílý stojánek (výška +39 mm, lepenka 600 g/m²)
Kroužková vazba bílá
(29 stran + 1 titulní strana)

Cena: 150,- kč + doprava

Doplňující informace:
KALENDÁŘE UŽ VISELY NA ZDECH V TĚCHTO ZEMÍCH:


eOBSAH STOLNÍHO KALENDÁŘE BRDY 2021
42. TÝDEN 2021 - Pohled na louky s rozkvetlým kosatcem na bývalých dopadových plochách. Na horizontu se tyčí další z nejznámějších míst - vrchol Praha.
43. TÝDEN 2021 - Ráno na Mirošovsku.
40. TÝDEN 2021 -  Charakteristický pohled na rybářskou loďku u Horního Padrťského rybníku. Natolik klasický, že u některých lidí už může vzbuzovat alergii :-)
41. TÝDEN 2021 - Pohled na východ slunce nad Příbramskem.
38. TÝDEN 2021 - Les a Padrťský potok (Klabava) cestou ke Třem Trubkám.
39. TÝDEN 2021 - Podzimní výhled z Houpáku na Jinecko, Hřebeny a za nimi Plešivec. Právě na kopcích stojí vojenské pozorovatelny, odkud velitelé sledovali průběh vojendkých cvičení.
36. TÝDEN 2021 - Zima pod vrcholem Žďár na Rokycansku. Po první pořádné sněhové nadílce ještě místy zůstávají barevné stopy podzimu.
37. TÝDEN 2021 - Prchavý okamžik před setměním, kdy se na poukách a polích u Tění tvořila krásná mlha. Jen pár minut a podzimní divadlo skryla tma...
34. TÝDEN 2021 - Výhled směrem na Brdy z Rozhledny na Skále u Železného Újezdu silným teleobjektivem, který umožnil při svítání v mlhavém ránu vypíchnout vzdálené detaily v krajině.
35. TÝDEN 2021 - Ještěrka využívá vzácné sluneční paprsky. Láz.
32. TÝDEN 2021 - Pohled z vyhlidky pod Prahou, která vznikla vykácením části lesa, které v posledních měsících doslova mění okolí kolem meterologického radaru. Kůrovec nás tak připravuje o poměrně velké části lesa, na druhou stranu často odkryje to, co by jinak viděno být nemohlo. Jako tato inverze.
33. TÝDEN 2021 - Pohled na cestu a výhledy z plochy Toku na dopadové plochy, vřesoviště směrem k Obecnici a na Příbramsko.
30. TÝDEN 2021 - Soutok Třítrubeckého potoka a Klabavy nad loveckým zámečkem Tři Trubky u Strašic. Podzimní den dá vyniknout listnatému složení lesa kolem potoka, který odtud směřuje svoji cestu do Brounky a dál. Pod roubenou (ldysi elektrárnou pro zámeček) je patrná ještě nádrž zachycující vodu pro toto zařízení.
31. TÝDEN 2021 - Zima pod Palcířem. Sněhu nad kolena, mráz a vítr. Vlastně nic příjemného, když pomineme příležitost pro fotografování. Taková má zima v Brdech přeci být!
28. TÝDEN 2021 - Skalnatý vrchol Nad Maráskem dopřeje krásné západy slunce umocněné nasvětlenými kmeny vzrostlých i pokroucených kmenů borovic. Nejednou jsme tiše pozorovali, jak pod námi v lese prochází srnčí, které o nás díky nadhledu vůbec nevědělo.
29. TÝDEN 2021 - Dávat vám tip na místo s vřesy a borůvčím v Brdech by bylo horší než pověstné "nošení dříví do lesa". Na konci léta a na podzim se ale zbarví do krásných barev, což ještě umocní protisvětlo zkracujících se slunečných dní.
26. TÝDEN 2021 - Koníček. Typický tvar skalnatého útvaru, který leží nedaleko Ohrazenice a patří do Jineckých hřebenů. Stejně jako v minulosti i dnes patří toto území armádě, jako cvičiště posádky v Jincích (fotografováno ještě s povolením AČR). Vstup do oblasti tedy nelze zrovna doporučit a je na vlastní nebezpečí toho, kdo by chtěl toto místo navštívit.
27. TÝDEN 2021 - Pohled na zimní krajinu a zamrzlý rybník Tisý mezi Strašicemi a obcí Těně. Příjezd k němu je možný jak přímo ze Strašic, tak odbočkou z křižovatky s kočičími hlavami (Strašice - Těně) s "tankovou cestou" (stánek se sezóním prodejem jahod a ovoce i zeleniny).
24. TÝDEN 2021 - Pokroucené větve stromu v kamenném moři pod Plešivcem v čase, kdy se rozestoupila mlha alespoň na jeho vrcholu. Inverze ne nejvyšších místech Brd mají svoje neopakovatelné kouzlo.
25. TÝDEN 2021 - Vody Padrťského potoka nedaleko Tří Trubek (Strašice). Konktétně jde o místo, kde most umožňuje odbočit z hlavní cesty - U zlámané lávky (dále Dolinská cesta).
22. TÝDEN 2021 - Večerní světlo na vodní nádrži Obecnice (též nazývána Octárna), která má stejné jméno, jako nedaleko ležící obec. Byla vybudována v 18. stol. V roce 1962 pak rozšířena na dnešních 11 ha s hloubkou 11,5 m. Jde o chráněný zdroj vody a koupání je tedy pochopitelně zakázáno.
23. TÝDEN 2021 - Zbytky sněhu na dopadových plochách. Ty ve vyšších nadmořských výškách kolem Toku mají sněhovou pokrývku nejbohatší a vydrží v Brdech nejdéle a voda často stéká do údolí i pod ní. Což zejména pro turistu bez sněžnic může být studeným překvapením.
20. TÝDEN 2021 - Jaro na rozkvetlé hrázi Horního Padrťského rybníku.
21. TÝDEN 2021 - Západ slunce na Obecnické cestě (cyklo 8190) a zelené turistické trase vedoucí kolem Boru od Tří Trubek.
18. TÝDEN 2021 - V Březinách je název louky (v popředí fotografie) u Malé Vísky, která těsně lemuje hranici CHKO Brdy a podél které se jde na oblíbenou Jindřichovu skálu (žlutá turistická značka). Z Neřežína se po stejné barvě dostanete přímo k zřícenině hradu Valdek, který jde na fotografii rovněž (ale poměrně skrytý) rozeznat. Přímo přes louku a Červený potok žádná oficiální cesta nevede, nicméně od první návštěvy Valdeku je pro mě tou nejoblíbenější. Parkování je složitější a zejména o víkendu bývá cesta k hranici CHKO lemována vozidly.
19. TÝDEN 2021 - Při jarním tání nebo apřílových deštích teče z lesů spousta vody, kterou kromě hlavních říček a potoků odvádí i bezejnené, leckdy právě jen sezónní potůčky a strouhy. To je případ i tohoto, který odvádí vodu z lesů do Červeného potoka.
16. TÝDEN 2021 - Pohled na Brdské panorama - Jinecko/Příbramsko.
17. TÝDEN 2021 - Podvečerní les a jeho staré stromy pod zříceninou hradu Valdek. Pravděpodobně nejznámější zříceninou celých Brd. První zmínka o hradu je z roku 1263, kdy je spojován se jménem Oldřicha Zajíce z Valdeka. Od roku 1623 se uvádí jako opuštěný. Od první poloviny 19. století byl oblíbeným cílem obrozenců (Božena Němcová nebo Karel Hynek Mácha) a konečně i prvních turistů. Do vyhlášení CHKO byl součástí VVP.
14. TÝDEN 2021 - Na četných brdských skaliskách a hřebenech můžete při troše fantazie najít a vidět v rozvalinách nejen pověstného Koníčka, ale například i hlavu želvy nebo orla. Vidíte? Přesto, že i do těchto míst spousta turistů chodí, jsou stále ve správě armády a slouží jako cvičiště. Návštěvu z tohoto důvodu nedoporučuji a raději si tedy rozmyslete (fotografováno s povolením VVP), nebo se alespoň informute o aktuálních cvičeních.
15. TÝDEN 2021 - Jaro v lese u Pilské nádrže. Podvečerní světlo blízko přítoku do nádrže. Původně se však nazývala Sofiin rybník. Vybudovaná ale byla v místě rybníka s názvem Pilka, od kterého získala své jméno. Byla postavena v letech 1849-53 jako zdroj pitné vody pro oblast Příbramska.
12. TÝDEN 2021 - Zimní podvečer po západu slunce nad obcí Trokavec. To je jedním z nejoblíbenějších výchozích míst například k Padrťským rybníkům. Na konci cesty, přímo na hranici CHKO Brdy, je malý prostor (nedá se tomu ani říkat parkoviště) pro odstavení auta. Jistota je ale zaparkovat už v nedaleké obci. Pokud vám síly vystačí, zastavte se cestou zpět na nedalekém Okrouhlíku. Skalní bloky a vyhlídka z nich za to stojí.
13. TÝDEN 2021 - Po výlovu chvíli trvá, než se rybníky opět naplní. Po výlovu rybářů na zbylé ryby nebo obojživelníky nastoupí další lovci, zejména ti okřídlení. Výlovy Padrťských rybníků se střídají a každý rok přijde řada na jeden z nich. Zpravidla v polovině listopadu.
10. TÝDEN 2021 - Přehradní nádrž, nebo chcete-li vodní dílo, Láz. První nádrž vybudovaná na Litavce s délkou hráze 245 m, kóta koruny hráze je 643 m a zatopené území má rozlohu 15,5 ha. Výstavba je datována do období 1818 – 1822 a měla plnit - a plní, funkci zásobárny vody pro Příbramsko. I z tohoto důvodu je vstup na hráz i okolí zakázán, přesto, že kolem břehů vede stezka. Koupíní je pochopitelně zakázáno.
11. TÝDEN 2021 - V některých letech nebývají zimy takové, jaké by měly. Právě taková, byla i ta, kdy jsme v lednu vyrazili na Plešivec a jeho vyhlídky. Celý den byla "Rákosníčkova" mlha. Tedy ta, že by se dala krájet. Jen na pár chvil ji pak protrhalo slunce a nechalo nahlednout nad Jinecko a nejvyšší a nejbližší hřebeny Brd.
8. TÝDEN 2021 - Zimní západ slunce na břehu zamrzající nádrže Obecnice. Klesající hladina při mrazech vytvořila na stéblech vyčnívajících trav "ledové kloboučky". Pozor na pohyb po březích, který je zpřísněn/zakázán. Využijte raději relativně nové odpočívadlo, nebo se projděte po hrázi. Z Obce Obecnice, můžete také vyrazit po červené turistické značce na Klobouček, nebo Tok.
9. TÝDEN 2021 - Pohled na dolní Padrťský rybník z pod hráze toho horního, po tom, co už slezl sníh, hlásilo se jaro, ale ještě úplně nerozmrzly hladiny rybníků v Brdech. Vlastně to poměrně přesně odpovídá aktuálnímu období. Jen k němu mohli kdykoli všichni. Od dnešního dne se tam podívají jen ti, kdo ho mají ve svém katastru (omezení kvůli COVID-19).
6. TÝDEN 2021 - Nedaleko Toku. Nejvyšší místo v Brdech (865 m.n.m.), kam můžete vyrazit s nezaměnitelnou atmosférou, jinde v Brdech netypickou krajinou a nádherným výhledem. Nejvyšší bod je tak trochu stranou, než kam míří většina návštěvníků. Komu nestačí jeden výlet, může vyrazit na jeho menšího brášku - Malý Tok. Vyrazit na něj můžete po turistických značkách jak ze strany od Příbramska, tak ze směru od Rokycanska. Zajímavost: Tok je údajně pátou nejizolovanější českou horou – nejbližším vyšším místem je 61 km vzdálený svah Sedla v Šumavském podhůří.
7. TÝDEN 2021 - Zima na jednom z malých přítoků Padrťského potoka, nebo chcete-li Klabavy, jak se v mapách oficiálně uvádí. Bezejmených potůčků najdete zvlášť na jaře, kdy taje velké množství sněhu na vrcholcích, bezpočet. Když trochu přimrzne, začne mráz tvořit svá umělecká díla. Výchozí místo je ideálně parkoviště ve Strašicích a po cestě ke Třem Trubkám stačí jen koukat a hledat.
4. TÝDEN 2021 - Protože už jsme jeden strom nedaleko obce Těně měli, byla by škoda vynechat ten druhý. Je tak krásně posazen mezi pole a louky, že prakticky kdykoli, kdy jedu kolem (a jsou trochu zajímavé podmínky), neodolám a fotím. Tentokrát šlo o západ slunce, kdy oranžové slunce nasvítilo zorané pole za ním a vytvořilo z něj krásnou siluetu. Stejný strom, jen s omrzlou krajinou, můžete najít v nástěnném kalendáři a prosincovém měsíci.
5. TÝDEN 2021 - Peškův dub u cesty z obce Těně do Zaječova jste už v kalendáři viděli. A to hned na začátku roku. Budiž důkazem, že se na spoustu míst vracím opakovaně, v různých ročních obdobích a různém počasí. Když začaly silné mrazy, koruna dubu krásně vynikla oproti zcela jasnému nebi. I zima bez sněhu umí být krásná.
2. TÝDEN 2021 - Kdo nepozná místo z 2.týdne tohoto roku, pravděpodobně ještě nebyl v Brdech, nebo alespoň jejich nejznámějších místech. Horní Padrťský rybník s jeho rybářskou loďkou totiž patří k asi nejfotografovanějším motivům. Má nejčastěji udávaných cca 84 ha (někde až 115 ha) a patří mezi nejrozsáhlejší vodní plochy v Brdech. Vede k němu několik turistických tras. Mnou nejvyužívanější je asi ta ze Skořic, kde je i velké (ale zpoplatněné - 50kč/den) parkoviště. Oproti barevné verzi v kalendáři vám tu nabízím tu černobílou.
3. TÝDEN 2021 - Cesta na Koníček, vrchol Brd nedaleko Jinec. Množství skal, starých a popadaných stromů, mechy... a ticho. V současnosti jsou tato místa stále uzavřena a využívána armádou pro cvičení. Vstup tedy není pro turisty povolen a vystavují se tak nebezpečí a postihu. Proto návštěvu nelze doporučit. Fotografováno před několika lety ještě s povolením armády, kterého jsem se dočkal prakticky až v posledním roce existence VVP, než se změnil na CHKO Brdy.
0. TÝDEN 2021 - Vše nejlepší do nového roku Všem! Děkuji, že jste si zakoupili kalendář/e, jenž Vás bude provázet letošním rokem.
Vrch Žďár (Rokycansko, 629 m.n.m.) a konečně pořádná zima se sněhem a námrazou s průhledem na Hůrky a okolí. (Foto - odkaz na mapu.)
1. TÝDEN 2021 - Na Peškův dub narazíte po cestě z obce Těně do Zaječova v nadmořské výšce 522 m.n.m. a jen těžko ho přehlédnete. Jeho výška se udává mezi 16 a 17 metry a obvod 492cm. Tento pamětník je od roku 1975 chráněn. Přímo pod ním lze zastavit autem, parkování je však omezené. Lze od něj po značkách vyrazit například na nejvyšší vrchol Brd - Tok a Houpák (lze z místa spatřit). Vztahuje se k němu i jedna z pověstí. Podle všeho jsou pod ním zakopáni švédští vojáci z 30leté války, což neodpovídá počty, nebo je strom starší, než odhadovaných 300 let...

STOLNÍ KALENDÁŘ BRDY 2021
NÁSTĚNNÝ KALENDÁŘ BRDY 2021
Stolní kalendář Brdy 2021 - limitovaný počet
Rozměr: 31,0 × 13,4 cm
Materiál: Kvalitní natíraný papír (115 g/m²)
Bílý stojánek (výška +30 mm, oboustranně kašírovaná lepenka 600 g/m²)
Vazba: Kroužková vazba bílá
Vlastnosti: 28 oboustranně potištěných listů (55 stran + 1 titulní strana)
Cena: BOHUŽEL VYPRODÁNO... Děkuji za Váš zájem!

Nástěnný kalendář Brdy 2021
Rozměr: 31x44cm
Materiál: Kvalitní papír (200 g/m², křídový, lesklý)
Bílá zadní výztuha (bílá lepenka 500 g/m²)
Vazba: bílá kroužková s očkem
Vlastnosti: plnobarevný na šířku, 14 stran
Cena: BOHUŽEL VYPRODÁNO... Děkuji za Váš zájem!
GALERIE předchozích kalendářů
Návrat na obsah